Turist i sin egen stad

Om man nu måste åka in till Borås två morgnar under veckan som gick innan affärerna öppnat så kan man ta med sig kameran och gå runt som en turist.
Det relativt nya Posttorget är ganska öde på morgonen. Kanske är det bättre på kvällen då solen kommer åt. Många vill väl att det skall bli en livlig plats med uteserveringar m.m. Vad jag förstår har det inte riktigt blivit så. Men det kanske räcker att det är en fin och lugn plats att sitta ned på trädäcken och bänkarna och låta kvällssolen värma.
Mannan hade utan att veta om det blivit ganska bra kamouflerad där under bron då han bytte lampor.
Sandwalls Plats uppkallat efter stadens Bryggerikung Sandwall. Här var en populär gata att ströga med bilar på under 50-60-talen. Gatan har blivit en öppen plats där serveringarna tagit över så som det troligen var tänkt när gatan försvann. Återigen en fin plats att sitta ned på i kanten av Viskan.
Uppe på Krokshallberget har man fin utsikt över Borås Centralstation och Resecentrum. Borås och den offentliga konsten är ju känd. Konsten finns här också i form av en utförsåkare och en man som stopper huvudet i sanden nere på planen.
Stadstrafiken har efter omändringen fått mycket kritik, nu finns ingen plats där alla stadsbusslinjer samlas där det är lätt och smidigt för resenärerna att byta busslinje. Men för landsbygdslinjerna och regionlinjer är Resecentrum en perfekt plats där allt samlas.
Det nu till åren komna Resecentrum ser fortfarande modernt ut och den gamla Centralstationen är fortfarande ståtlig.
Tv: Två kvinnor väntar in något på Centralplan. Th: Södra Torget. Det som en gång var stadsbussarnas samlingsplats med liv och rörelse då alla stadsbussar kom in och lämnade ungefär samtidigt, då hundratals resenärer kom till centrum och många bytte buss nästan samtidigt. Det har nu blivit ett öde torg med konstruerade ytor som ingen sitter vid eller ens tar sig in på. Nu kommer någon enstaka busslinje in för att släppa av ett par resenärer och ett par stiger på. Det är inte kul att se. Ofta läser vi insändare om att man måste återgå till en busscentral för stadsbussarna. De styrande politikerna börjar förstå, men så har vi Västtrafik som också har ett finger (en hand) med i detta om hur busstrafiken skall skötas i länet. De lyssnar sällan om hur resenärer vill ha det eller det som förare anser vara bästa lösningen. 
Läs mitt inlägg om hur det var förr: https://kulturinatur.blogspot.com/2024/12/kommer-ni-ihag-sodra-torget-i-boras.html
Men så ringer telefonen och frugan är klar. Det är dags att lämna den stad som vi bodde i under snart 50 år. Så åker vi 4 mil till den nya hemorten.
Mitt första inlägg "Turist i sin egen stad": https://kulturinatur.blogspot.com/2024/01/turist-i-sin-egen-stad.html

Kommentarer

  1. Det där med att ändra om i stadskärnor verkar vara någon slags politiskt syndrom för hur man enklast ska få folk att inte vilja komma dit. Vår grannstad Halmstad har ju problem med tomma lokaler överallt i centrum. Nu ska de även börja ändra i Laholm (läs; minska antal p-platser) för att man vill ha "fri sikt ner mot Lagan". Får väl se hur det går.....

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det är ganska lika här i Borås också.

      Radera

Skicka en kommentar