Bänken - Idyllikern

"Mitt hjärta har sitt fäste här, där luften smakar salt och havet sjunger med en ton av evighet kring allt."
Skanörs norra strand.
Hans Dhejne (1893–1970), känd för sina stämningsfulla diktverk med stark förankring i det skånska kustområdet och havet. Raderna återfinns ofta på minnesplatser, vandringsbänkar och sitter utmed havskusten i Skåne som en hyllning till havet och landskapet.

Kommentarer

  1. På den bänken har man suttit några gånger...

    SvaraRadera
    Svar
    1. Fina områden här och vackert med badhytterna på båda sidor om vägen.

      Radera
  2. Så vackert! Jo, det är något visst med havet. Men även med en insjö. Eller som hemma i Malå, en å. Hur ofta satt jag inte nere vid vattnet och drömde mig bort?

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det blir en speciell känsla med vatten där man gärna stannar kvar en stund.

      Radera
  3. De där diktraderna kan jag definitivt skriva under på efter våra underbara dagar i Bohuslän.

    SvaraRadera
  4. Otroligt vackert och de där raderna passar alldeles utmärkt.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det är ett väldigt vackert område och fin text.

      Radera
  5. En ensam bänk, en fin dikt och bilden är perfekt.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Passande text till platsen. Tack.

      Radera
  6. Underbart foto å mycket vackra ord... de beskriver verkligen känslan man får av att sitta vid Skånes stränder! Må så gott <3

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tack. Nackdelen med att ha en kamera med sig är att det ibland kan vara svårt att ta in där och då. Man är liksom lite för fokuserad på att fota.

      Radera
    2. Såååå sant, har haft samma känsla många gånger, där får man verkligen lägga band på sej!
      Må så gott <3

      Radera
  7. Fin dikt och öppet och vackert...men en dag som denna med hård nordanvind skulle jag inte vilja sitta där...men annars så 👌

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det bör nog vara en skön sydvästlig bris. Tack för kommentaren.

      Radera

Skicka en kommentar