Måsen Räven och Gladan

På ett fält vid sidan av den lilla vägen vi körde hann jag fota dessa djur. Först satt en mås på en rundbal och spanade. Strax intill upptäckte jag en räv över det nyslagna fältet. Räven märkte då jag stannade och öppnade sidorutan och lade sig i gräset och iaktog mig. När jag hade kört 20 meter såg jag en Glada öveför fältet cirklade och spanade ned i gräset på fältet.

 

Med max inzoomning på kameran och delförstorning i efterhand och lite jobb med bilderna.

Kommentarer

  1. En härlig natur upplevelse
    så vackra bilder räven blev min favorit

    SvaraRadera
  2. Härliga bilder! Gladorna brukar cirkla ovanför oss ganska ofta och det är verkligen mäktiga fåglar. Räven har vi dock bara sett en gång sedan vi flyttade in.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tack. Antingen har Gladorna ökat i antal i Sverige eller så har jag lärt mig att se dem och att det just är Glador. Jag ser också sällan rävar.

      Radera
  3. Härligt fångat! Glador är ju väldigt fina fåglar.

    SvaraRadera
  4. Djurlivet har du fångat fint och räven är riktigt läcker. Vi ser ofta glador över åkrarna när vi åker till vår plats vid dammen. De säger att de har ökat i antal på senare år, åtminstone i våra trakter.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Då är känslan av att de är fler kanske riktig.

      Radera
  5. Härliga foton... eftersom jag har fågelfobi tycker jag räven är klart bäst!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tack.
      Tur du inte bor här för utanför fönstret har vi ibland svart moln av kajor.

      Radera
  6. Åh, så snyggt du fångade gladan! Det närmsta vi kom dem var en som var några meter ovanför bilen när vi körde någonstans vid Hornborgasjön. Annars var de mest på avstånd. Stora och mäktiga är de.

    SvaraRadera
    Svar
    1. De är ju ofta så högt och svävar. Ibland har man tur att de är inom relativt bra avstånd.

      Radera

Skicka en kommentar