Svärfars VW 1200


Frugan rensade ut det sista ur en av sin fars gamla pärmar. Jag tog tag i två gamla kvitton från svärföräldrarnas bilköp. Denna VW 1200 62'a som inköptes begagnad 6 juli 1966. Bilden ovan fotade svärfar troligen i samband med köpet. Jag ser att det är bilförsäljaren Tore Lindgårde som sålde bilen. 
Lindgårde i Svenljunga var en populär bilförsäljare i ett stort område. Med filial till E.G. Larssons Bil AB i Borås. 
Hos Lindgårde i Svenljunga köpte jag 3 VW under 70-talet. 
1972 köpte svärfar en ny VW 1302S av Tore Lindgårde. 
Jag skall kolla upp om jag hittar någon bild på den bilen. 
Den 1302S övertog vi som andrabil nån gång på 80-talet.

Kommentarer

  1. Av färgen på bilden att döma skulle bubblan kunna ägas av Lars-Åke "Babsan" Wilhelmsson, men jag antar att bilen i själva verket var vit.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jodå den var troligen vit. Det här med åldrade gamla diabilder omgjorda till digitala bilder kan nog bli bra om man har bra verktyg för digitalisering, det har dock inte jag.

      Radera
  2. Härliga gamla bilar! På den tiden kändes bilarna lite mer "personliga" (eller vad man ska kalla det). Bilar som VW, Amazon, PV o.s.v. men även de stora "jänkarna". Om bilarna sedan höll så hög kvalité kan man ju diskutera.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ofta såg man skillnad på olika modeller och märken, vilket man kanske inte kan säga att man gör med dagens bilar.

      Radera

Skicka en kommentar