Bron ston och föl

Istället för att fortsätta skrolla mellan krig och elände på datorn vek jag ihop den. För att inte låta den tidiga morgon försvinna med att skrolla gav jag mig ut på en promenad runt sjön. Molnfri himmel, sol med en sval och kraftig vind gjorde att hjärnan ”luftades ur”. 🙂
Det blir ofta en bild vid hängbron över Assman.
När jag är uppe på banvallen hemåt så blir det ofta en liten extra koll på alla de hästar som finns här. Idag var flera föl och ston ute först. Jag hörde andra hästar opponera sig i stallet jämte hagarna att det nog var dags att släppa ut dem också.
Det här ystra fölet trivdes med livet. Mamman betade lugnt vidare då fölet sprang och studsade runt. Ett tag var fölet på väg mot mig men hejade sig och sprang tillbaka för att ta lite mer hö.
bilder från 2025-06-19

Kommentarer

  1. Gorgeous. That foal is so cute and mummy is taking good care of it :-D The first photo is perfect, love it :-D

    SvaraRadera

Skicka en kommentar