SAAB 9-5 Turbo

220 turbomatade hästar, mjuka linjer, strömlinjeformat, exklusivt, stil och klass. Jag var bara tvungen att fota denna härliga modell av årgång 2010 innan den lämnade parkeringen. Undrar hur många av denna snygga modell SAAB tillverkade och sålde innan de lade ned tillverkningen av bilar. Jag har inte sett speciellt många av dessa ute på vägarna, kanske blev de snabbt samlarobjekt. Men de gånger jag legat bakom en eller den har kört om har jag alltid känt att det var synd att det inte blev en fortsättning. 

Vill bara säga att jag aldrig varit en SAAB-människa eller kört SAAB... men det hindrar ju inte att jag kan sakna SAAB som företag och deras tillverkningar av härliga bilar genom åren.

Kommentarer

  1. ...a car that we don't see here.

    SvaraRadera
  2. Lars har varit en äkta SAAB-människa och hans första bil var en SAAB-92 från 1954. Vi har besökt museet i Trollhättan och där finns det mesta. Visst är det synd att ett äkta svenskt bilmärke gått i graven.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag vet inte varför vi aldrig reflekterat över SAAB när jag och vi skulle byta bil. Det är ju bra bilar.

      Radera

Skicka en kommentar


Vid svårighet att kommentera använd Kommentera som: "Anonym" eller "Namn/webbplats". Som finns under den lilla gråa trekant/pilen om du klickar på den.