Håkan Hellström - Poetiska försök

Plötsligt händer det! En Håkan Hellström LP på min skivspelare. Har man en svärdotter som är en av Håkans största fans så vill man ju ge honom en ärlig möjlighet att visa vem han är. Så jag fick låna detta "special edition" album, vilket innebär signerat konvolut och med havsgrön vinyl dessutom en medföljande skivtallriksmatta. Special edition släpptes i endast 300 ex.

Kommentarer

  1. Själv har jag ingen relation till Håkan Hellströms musik, medan Lars tycker att den kan användas som ett ordentligt tortyrredskap....om det har jag som sagt var inga åsikter...

    SvaraRadera
    Svar
    1. Inte jag heller egentligen fast vid tycker musiken är bra. Sången och texterna vet vi har ju lite annorlunda betoningar och kanske inte helt synkar med musiken perfekt, medvetet skulle jag kunna tro.

      Radera
  2. Själv är jag ett inbitet Håkan-fan men tycker att han tappat identiteten på senare släpp, inte minst på den här. Låter mest som om han jagar streams. Och EP:n han släppte förra veckan är mer eller mindre förfärlig. Men, det är ju lätt att hamna i en svacka 25 år in i karriären. Rekommenderar dock hans första tre album samt 2 steg från paradise och Det kommer aldrig va över för mig. Som liveartist är han dock fortfarande en av de bästa i Sverige. Häng med din svärdotter på ett gig, du kommer inte att ångra dig!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hörde att svärdottern också tycker att "Det kommer aldrig va över för mig" är en av de bästa. Funderar på att köpa den. Som sagt ge han en ärlig chans. Fast följa med på giget på Ullevi i år... där går nog min gräns. Inte så mycket för Håkan utan mer att jag inte skulle fixa det med alla människor och fans, m.m. :-)
      Tack för kommentaren, kul!

      Radera
  3. Jag har aldrig förstått storheten hos HH. Han kanske ser bra ut, är personlig på scen, men han sjunger sämre än jag och det säger inte lite. Det bästa med HH är alla skämt man kan ta del av.
    https://skojig.com/47027/min-bil-later

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det är antingen eller med HH.

      Radera

Skicka en kommentar


Vid svårighet att kommentera använd Kommentera som: "Anonym" eller "Namn/webbplats". Som finns under den lilla gråa trekant/pilen om du klickar på den.