På jakt efter höstfärger

Tog oss en biltur idag i jakt på vackra höstfärger och färggranna svampar i närområdet.
En blek svamp lyckades jag fånga på bild.
Rönnbär i regn inte för ovanligt men kameran måste motioneras 😉

Ja ni ser... utmed den minsta grusväg på vår slingriga färd såg jag den i ögonvrån... SKYLTEN OM EN KVARN! Nu var det ju så att vi inte skulle fota eller besöka fler kvarnar. Så jag fotade skylten och så fortsatte vi framåt på grusvägen. Lite nyfiken blev jag allt... sökte på nätet när jag kom hem. Men denna fanns varken bild eller information om så jag måste nog ta mig dit för att kolla om det finns någon kvarn kvar.

Nyfiken kossa inte för ovanligt på liknande vägar. De har bra koll på vad som rör sig på vägen.
Jälmån som sakta och lugnt flyter fram

Kommentarer

  1. Hahaha! Kvarnarna förföljer er, helt klart. Du behöver inte ens leta efter dem längre, de hittar er. Själv har jag aldrig "snubblat" över en kvarn.
    Svampen som troligen inte är någon matsvamp är jättefin:-)

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja de förföljer oss :-)
      Skulle nog inte våga smaka på svampen men som fotoobjekt fick den duga.

      Radera
  2. Vi känner knappt till några kvarnar förutom i Falekvarna söder om Falköping där det finns en kvarnvandring vi har gått. Det vore väl något för er som verkar snubbla över kvarnar. Rönnbär är alltid fina fotomotiv oavsett om det är i regn eller höstsol.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Vi får se om vi lyckas undvika Falekvarna eller om vi kanske snubblar över den en dag. ;-)

      Radera
  3. Var själv på jakt efter höstfärger igår. Hur det gick kommer på bloggen senare idag.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Troligen har du fått lite fler höstfärger.

      Radera
  4. Väldigt fin bild på svampen, den är min favorit av dagens skörd :)

    SvaraRadera
  5. Då har nu lyckats helt klart i jakt på höstens nyanser :)

    SvaraRadera
  6. Snyggt :) Den där svampen är fantastiskt vacker. Alla bilderna är fina, men svampen fastande jag verkligen för <3

    SvaraRadera

Skicka en kommentar


Vid svårighet att kommentera använd Kommentera som: "Anonym" eller "Namn/webbplats". Som finns under den lilla gråa trekant/pilen om du klickar på den.