Jackdaw Records i Skara

Vi hade fått detta tips om en bra skivaffär av den trevlige ägaren av South End Records (som också var en bra skivaffär). Så igår tog vi oss de tolv milen till Jackdaw Records i Skara. Men först ett stop i Falköping för kaffe och semla på Tant Brun

Så härligt att åter köra på vägarna genom landskapet i Skaraborg. Jag har sagt det innan här på bloggen men att åka fram på vägarna här är så avkopplande och skönt, lika härligt som i Skåne. Men åter till Jackdaw Records så hängde vi på låset klockan 12:00. Två gubbar hade redan lyckats komma in. Vi bläddrade, pratade och kollade på både nypressningar, bra begagnade exemplar och backar med sämre begagnade exemplar (man behövde själv avgöra skicket). Bra kan jag tycka! Stort plus för en bra och trevlig ägare. 
Efter 1½ timme kom vi ut med några LP några CD och en CD-spelare (längst ned i detta inlägg). Något sen lunch i Skara och sedan sakta hemåt de 12 milen.

 

Då jag har några CD sparade från förr har jag kollat efter begagnade CD spelare. Jag såg att butiken även hade några begagnade HiFi prylar. Noterade denna CD-spelare i hyllan. Sherwood är ett nytt märke för mig, men den kändes stabil och relativt tung, knappar och CD-släden kändes distinkta så spelaren ingav ett visst förtroende. Kollade upp spelaren på nätet och modellen tillverkades under ca 2015-2018. Sherwood CD5505 är modellen. Så den fick följa med hem. Bilden är från när jag placerat den i TV-bänken.

Kommentarer